pühapäev, 5. juuli 2009

Ringmäng

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Javier Solana teatas, et paneb oma ameti maha. Alates hetkest, kui samasuguse avalduse tegi eelmine NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer, on just teda peetud Solana järglaseks. NATO ja Euroopa Liidu sõlmumine peaks mõlemale organisatsioonile vaid tugevust lisama. Euroopa Liit on majanduslikult hiid, kuid julgeoleku alal on tema kasv kängu jäänud. Sajad analüütikud on ennustanud paratamatut hääbumist ka NATO-le, eriti pärast külma sõja lõppu, mil kadus Varssavi blokist ja Nõukogude armeest lähtuv ühine ja liitev oht. NATO seevastu hoopiski kasvab, kuid mõnigi liikmesriik tajub, et suurem ei tähenda veel tugevamat.

Kohtusin eelmisel kuul Brüsselis uue USA suursaadikuga NATO juures. Ivo Daalder on tuntud kui globaalse NATO toetaja. Samas oli tema esimeseks delegatsiooniks, kellega kohtuda Eesti delegatsioon. Seega meie huvi ja panus nii Euroopa Liidus kui NATOs võib olla suuremgi kui meie rahvaarv lubada võiks.

Aga heade inimeste puhul peame me oma väiksusest silmas pidama, et väärt inimesi ei ole raisata. Seda peab ka Eesti meeles pidama, kui Siim Kallas ei peaks eurovolinikuna enam jätkama. Kas on ettepanekuid, mis on Kallase uueks väljakutseks???

Kommentaare ei ole: