esmaspäev, 14. september 2009

SäästunipidAeg on kokku hoida, kokku hoida igas mõttes, ühte hoida rahvana, säästa aega,
loodust ja raha, hoida üksteise närve ja koos tegutsemise tahet.”

President Toomas-Hendrik Ilves, 14.septembril 2009.

Andku blogi lugejad, kes tulid siia taaskord kadunud riigieelarve miljarditest lugema, mulle andeks. Sest täna räägin miljoneid kordi väiksemast summast.

See kirjatükk on piimapakist. Igaüks teab, et piima on poes igasuguse hinna ja pakendiga. Põllumeeste jaoks liig odavalt, aga kaupmeestele hinnaga, mis laseb veel päevapakkumisigi teha. Mina pole suur piimasõber, kasutan seda vaid mõnel unisemal hommikul piimakohvi tarbeks. Ja selliseks puhuks oleks „kosmosepiim” tertapakis kõige mugavam.

Aga selleks, et säästa aega, loodust ja raha, tuleb valida hoopis kilepiim.

Kilepiim säilib kaua, sest seda ostavad paljud. Kuna ta ei oota ostjat riiulitel päevi, on säilivuskuupäev tavaliselt paar päeva pikem kui tetrapakis tootel.

Kilepiima pakendi taaskasutuselevõtt on kordades lihtsam kui tetrapakis piimal.

Kuivõrd tetrapaki ringlussevõtt on tehnoloogiliselt keerukam ja kallim, kui tavalise paberi-kartongi korral, siis läheb oluline osa kogutud tetrapakendist lihtsalt purustamise järel põletamisele jäätmekütusena Kunda tsemenditehasesse.


Kilepiima hind on poole odavam.

Nonii, ilmselt mõtlete, et mis ma selle lihtlabase ja maise piimanäitega nüüd öelda tahtsin. Ei ole selles mingit innovatsiooni, kilepakk on ju vanem tehnoloogia kui tetrapak. Aga kas pole me unustanud palju mujal riikides endiselt aus olevaid asju lihtsalt mugavuse pärast? Ehk loob MASU ka iga inimese tasemel uusi võimalusi ja stiimuleid muutusteks, milleks kasvava majanduse tingimustes ei olda valmis või piisavalt motiveeritud. Lihtsa mugavse asemel säästa aega, keskkonda ja raha.... valides näiteks ühistransport või raamatukogud.

1 kommentaar:

TTA ütles ...

Kui tihti Te ise raamatukogus käite? Kas ainult lugemas või pakutakse seal ka teisi meelelahutamise võimalusi?