esmaspäev, 6. aprill 2009

Miljon aastas

Täna sai algatatud seaduseparandus, mille vastuvõtmisel jõustuks 90 tuhande kroonine ülemmäär kuus riigi äriühingute ja sihtasutuste juhtide sissetulekute summale.
Iga päev toob Eestis uudiseid, kus tööandjad on oma palgasaajatele teada andnud, et alates järgmisest kuust alaneb nende palk kas 10, 20 või 40 protsenti. Samuti kärbivad oma sissetulekuid ka erasektoris töötavad juhid. Samas riigi äriühingute juhtide palgad jahmatasid kõiki, sest ületasid nii mõnelgi juhul kordades nii presidendi kui peaministri sissetulekut. Tõsi, suurettevõtte juhi vastutus on suur. Kuid kas riigijuhi oma on väiksem?

Ülempiir 90 tuhat krooni kuus on samas suurusjärgus avaliku sektori kõrgeima ametipalgaga ehk presidendile makstava seitsme keskmise kuupalgaga.

Kui Riigikogus leiab antud seaduseparandus vajalikul hulgal poolthääli, siis tuleb äriühingu, kus riigil on vähemalt otsustusõigus ning riigi asutatud sihtasutuse (näiteks suurhaiglad) nõukogudel juhatuse liikmete tasustamise lepingud üle vaadata ja vajadusel muudatused lepingutesse 1. juuliks sisse viia.

Täna Riigikogu rahanduskomisjonis Rahandusministeeriumi kevadprognoosi tutvustamisel jäi kõrva, et Eesti inimeste kindlustunne oli plussis 2005-2007. aastatel. Kindlustunde indikaator kukkus miinusesse 2007 sügisel viimases kvartalis, riik aga sel ajal menetles veel optimistlikku 2008 eelarvet! Rahvas korrigeeris oma käitumist mõnevõrra varem kui valitsusliit.

Väites, et palgapiirangud on liigne riigipoolne reguleerimine, näitaks tänane võimuliit vaid oma tahtmatust midagi ette võtta, sest antud samm järgib lihtsalt aastase lõtkuga juba erasektoris toimuvat.

Kommentaare ei ole: