kolmapäev, 22. aprill 2009

Astmeline tulumaks ja presidendi avaldus


President Toomas Hendrik Ilves tegi täna avalduse, et tema hinnangul on valitsuskoalitsioonil viimane aeg endale tunnistada, et senise eelarvepoliitikaga pole enam võimalik jätkata.

Kahjuks jäi ta avaldus ööpäeva hiljaks. Eile tema koduerakonna sotside esindaja hääletas Riigikogu rahanduskomisjonis Keskerakonna algatatud astmelise tulumaksu vastu. Põhjuseks vaid see, et ta ei soovi koalitsiooni kõigutada.

Kuna koalitsiooni hoitakse kõigi kolme võimuerakonna poolt vaid selle hinnaga, et praktiliselt kõik algatused maetakse maha ning lihtsalt veedetakse aega valimisteni, siis pole ka ime, et majanduse langus iga kuuga mõne protsendi võrra hullemaks osutub.

Kui meie lähinaabrid Põhjamaades on algatanud kõik oma majanduse elavdamise programmid ning valitsus neis riikides teab, et temast sõltub kriisi pikkus ja sügavus. Siis meie kolmikliit vabandab kõike vaid maailmamajandusega. Ainsaks tegevuseks on aga kärped.

Eile ütles üks hea lauluhäälega koalitsioonierakonna esindaja, et meie eelarve ülisuures puudujäägis pole süüdi mitte tarbimismaksude poole kiiva maksusüsteem, vaid kaks aastat järjest valesti planeeritud eelarved. Nõus. Aga Keskerakonna algatatud tulumaksu seaduse muudatus annaks vähemalt järgmiseks aastaks 2,1 miljardit krooni lisatulu. Vahest jääb tänu sellele järgmisel aastal kärpimata laste koolitoit, õpetajate palk või tudengite võimalus saada tasuta kõrgharidust?

Suur pettumus on mulle siiski sotside kahepalgelisus. Avalikkusele kiidavad end sotsideks ja räägivad, et kaudsed maksud on ebaõiglasemad kui astmeline tulumaks. Tegudes aga hääletavad samuti kui paremerakonnad, kelle ideoloogia lubabki teha kingitusi kõige rikkamatele.

1 kommentaar:

Norc ütles ...

Postitus on muidugi taaskord hea, aga kuidas kommenteerite Mart Laari jt. väiteid, et astmelise tulumaksu korral segastub maksusüsteem, alaneb üldine palgatase ning suureneb rikkamate inimeste "maksude vältimine" (brutopalga suurusega mängimine jne.).