teisipäev, 11. november 2008

Peidetud automaks?Täna Riigikogus ütles reformierakondlane Erik Salumäe välja, et järgmise aasta eelarvesse planeeritakse lisatulusid 360 miljoni krooni ulatuses. Need tulud tulevad liiklustrahvide näol. Ja nende kogumiseks annab aluse liiklusseaduse ja karistusseadustiku muutmise seadus, mis muuhulgas seadustab ka teeäärsed liikluskaamerad.

ARKi andmetel on Eestis välja antud ligi pool miljonit juhiluba, väike arvutus näitab, et järgmisel aastal loodetakse igalt autojuhilt saada minimaalselt 720 krooni liiklustrahve. Minu elukogemus ja sõidukogemus ütleb küll, et korralik järelevalve aitab kaasa ka liikluskultuuri hüppelisele tõusule.

Ma mäletan veel siiani meeldivaid sõite reede õhtuti Tallinn-Tartu maanteel, kui 2007. aastal siseminister Kalle Laanet saatis sellele teelõigule mitmekordseid politseipatrulle. Kohe kadusid ära kamikadzed, kes liiklusohtlikult ja teisi traumeerivalt kolmandat rida sõidavad.

Seadus, mis liikluskultuuri parandab, on igati vajalik. Aga homme asume taas arutama järgmise aasta eelarvet, ja see on järjekordne näide selle suurest ülebluffimisest. Kas see 360 miljonit lisatulu on sinna ikka adekvaatselt planeeritud? Isegi Põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde ironiseeris küsides: „kas põhimõtteliselt selle eelnõu seaduse jõustumisel, arvestades meie riigieelarve suhteliselt pingelisust, võiks näiteks ka edaspidi neid niisuguseid mõõdukaid kiiruseületajaid pidada äärmiselt riigimeheliku käitumisega inimesteks, et aitavad selles osas riigieelarvet täita? „

Kommentaare ei ole: