laupäev, 8. november 2008

Kergemeelsuse koorem


Lootsin täna näha häid uudiseid Suurbritanniast, kus Liberaaldemokraatlik Partei luges kokku oma sisevalimiste hääli. Paraku sai favoriidiks peetud Eesti juurtega Lembit Öpik vaid 6247 häält (22 protsenti üldhäältest) ja kaotas seega partei presidendi koha paruness Ros Scottile, kel Eesti juured kahetsusväärsel kombel täielikult puuduvad.

Nädal tagasi vestlesin ma mitme Briti liberaaldemokraadiga nende sisevalimiste teemal. Me kohtusime ühise Euroopa katusühenduse ELDRi kongressil Stockholmis ja arutasime päris pikalt ka Briti sisepoliitikat. Minu kurvastuseks ei kuulunud ükski mu Briti kolleegidest Lembit Öpiku fännklubisse. Nende jutust käis ikka ja jälle läbi “weather girl” (ilmatüdruk) ja tema asendamine “Cheeky girli” (nipsaka tüdruku) vastu ning üldiselt jäi mulje, et isegi vanal heal Inglismaal pole tabloidne tuntus iseenesest hea. Sisenemine meelelahutussfääri võib ühele poliitikule tähendada hoopis klaaskatust pea kohal, mis enam korralikele poliitilistele ametipostidele ligi ei lase. There is no business after showbusiness.

Lembit on valitud Montgomeryshire valimisringkonnast Wales'ist. See on piirkond, mis on liberaaldemokraatide põline toetusala. See ringkond oli neil ka sellistel rasketel aegadel, kui Briti parlamenti suutis end võidelda vaid neli liberaaldemokraati. Aga nüüd väitsid parteikaaslased, et Lembitul tuleb panna kogu oma energia selle toetuse alalhoidmiseks. Briti valimissüsteemis ei saa kunagi ette teada, millal täpselt toimuvad järgmised parlamendivalimised. Nende väljakuulutamine on teatud ajalimiidi piires peaministri pädevuses. Aga praegusel hetkel kui peaminister Gordon Brown on suutnud üsna kenasti hakkama saada finantskriisi ohtudega ning tema toetus avalikkuse silmis on tõusnud, usuvad kõik valimiste peatset väljakuulutamist.

Me jäime küll ilma šhansist omada rahvuskaaslast kõrgel Briti parteiladvikus, kuid ma olen tegelikult veendunud, et omaenese valimisringkonnas on Lembit kõva poliitik. Ehk ta siiski suudab näidata, et ka eksides meelelahutusmaailma värvikirevasse melusse, on siiski võimalik naasta valijate südamesse.

1 kommentaar:

TTA ütles ...

Kas Te ise suhtute poliitiku osalemisse meelelahutuses? Eestis tundub, et šõudes käimine ei too kaasa klaasist katust karjääris.