esmaspäev, 3. november 2008

Eesti kivisõduridOmetigi ei tee see fa**ng riigikogu midagi selle missioonimeeste toetuseks ja ammugi mitte selleks, et peredel oleks turvalisem.Ammugi ei tee seda populistlik keskerakond, kes teeb midagi vaid siis, kui talle sellest kasu peaks tekkima. (kommentaar minu blogis Afganistani teemal)

Ometigi me tänasel Riigikogu Riigikaitsekomisjoni istungil siiski tegime midagi. Kohtusime missioonil vigastada saanud Eesti meestega ja saime sealt veel lisaindu, et kiires korras teha olulised muudatused Kaitseväe teenistuse seadusesse.

Seda seadust on väga vaja eelkõige ravi küsimuste lahendamiseks. Ent kindlasti ka arusaamiseks, et missioonilt naasvad mehed vajavad ilma ajaliste piirideta riigi toetust ka Eestisse jõudes. Esimeses järjekorras tegeleme paraku nendega, kes on vigastada saanud. Parim arstiabi tuleb tagada ja selle kvaliteedi eest vastutavad professionaalid. Mõelda tuleb ka sellele, kuidas kulgeb edasine elu.

Ka puht füüsiliselt ei saa elu jätkuda nii kui varem. Kindlustunnet on vaja eluaseme osas. Vaja on uut liikumisvahendit, mis aitab tavaelus osaleda ka peale käe või jala kaotust.

Raske oli rääkida nende noorte meestega rahast, keegi ei annaks ju oma jalale-käele rahas mõõdetavat hinda ja missioonile pole mindud vaid raha teenima. Selleks on ohutumaid ja tasuvamaid ameteid rahulikumates võõrriikides. Kuid ometi on täna tervisekaotus ära hinnatud.

Komisjonis leidis üksmeelset toetust ka see, et neid ühekordseid toetusi suurendada. Kui osaline püsiv töövõime kaotus seni oli 40-90%, maksti kaitseväelasele kahe aasta statistiline keskmine palk, kokku lepitud muudatuse kohaselt peaks see raskematel juhtudel tõusma nelja kuni kuue aasta tasemele. Täieliku töövõimekaotuse puhul aga kaheksa aasta keskmise palgani.

See on kulu, mis Eesti riigil tuleb kanda kui täidame oma kohust NATO partnerina Afganistanis. Turvatunnet annab see seaduseparandus ka kõigile teistele kaitseväelastele. Kriitikud küsiks nüüd, et kas Eesti riigil raskel eelarveseisul on võimalik lisatoetust anda. Vastus on lihtne, seda kulu polegi võimalik vigadeta välja arvutada. Ma südamest loodan, et mehi, kellel seda seadust vaja peaks minema, enam ei lisandu.

Kommentaare ei ole: