pühapäev, 23. november 2008

Kadri nime tähendusest


Ühel Lähis-Ida julgeolekuseminaril lähenes mulle üks araablane ja uuris, mis seos mul islamiga on. Minu vastuse peale, et seost pole, tundus ta üllatunud. Ja päris, et miks mulle siis koraanist pärit nimi pandud on. Kadri on suhteliselt populaarne araabiapärane mehenimi, mis tuletub sõnast koudra - eesti keelde tõlgituna võiks see kõlada kas jõud või võim.

Väidetavalt on Kadri maailmas umbes sama populaarne nimi kui Mahmoud ning seda pannakse tuhandeid kordi enam poistele kui tüdrukutele.


Seletasin siis, et Eestis on Kadri siiski pikka aega olnud naisenimeks. Oma ülikooliõpingute esimesel aastal uurisin lähemalt vanu Pärnumaa vallakohtu toimikuid ning neist selgus, et pea igas teises taluperes elas mõni Kadri.


Nimi Kadri on vägagi kristliku taustaga ja tuleb pühak Katariinast. Kristlikus kultuuris peetakse teda üliõpilaste, noorte tüdrukute, filosoofide ja raamatukoguhoidjate kaitsepühakuks. Nime aluseks on aga kreekakeelne καθαρος (katharos) ehk “puhas”.


Samas kadripäeva pühitsemine oli ühenduses karjakasvatuse ja põllumajandusega ning kirikupühana pole seda päeva meie esivanemad pühitsenud. Homme õhtul jooksevad kadrisandid. Avage neile siis uksed, kui keegi on olnud nii vapper, et läbi hangede on teieni jõudnud. Muide, vanarahvas teadis, et kui kadripäeval on tuuled ja tormid, siis jõuludeks toob ilusa ilma.

Kommentaare ei ole: