neljapäev, 20. jaanuar 2011

Hinnatõus sööb lapse eest koolitoidu ära


Esmaspäeval vastas haridusminister Tõnis Lukas Riigikogus meie arupärimisele koolitoidu osas. Nimelt on Statistikaameti hinnangul olnud toiduainete hinnatõus 2008. aastal 8%, 2009. aastal 14,7%. 2010. aasta andmeid veel pole, kuid novembris, võrreldes möödunud aasta sama kuuga, oli hinnatõus 10,4%. Samas pole koolitoidu maksumuseks leitud mingit lisaraha.

Minister vastas, et nüüd on siiski oodata põhikooliõpilastele 3 eurosenti juurde (praegu maksab riik 1 lõuna eest 75 senti ehk kasv 4% tegelikult ei korva inflatsiooni poolt ärasöödavat toiduosa).

Aga koolitoitu saavad ka kutsekooliõpilased. Pärisin, mis neist saab, sest 2010. aasta riigieelarvet tehes võeti riigieelarvest raha vähemaks kutsekoolide lõunatele ja see raha suunati haridusministeeriumis roheliste polaaruuringute jaoks. Paraku on kutsekooli koolilõuna maksumus vaid 72 euro senti ja selle eest saab sageli vaid kartulit soustiga ja mitte enamat.

Toon vastuse täies mahus:

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas
Aitäh! Hakklihakaste võib ka olla väga maitsev ja küllap seda tehakse erinevates kohtades erinevalt. Ja jällegi, ka kutsekoolides on nii, et erineva raha eest – osas kohtades pisut sõltub see võib-olla kohalikust hinnatasemest, aga eriti ka sellest, kas kohapeal on oma õppeköök olemas või mitte – tehakse erineva maksumusega toitu. See diskussioon pallina hakkab meenutama jälle siis seda, et eelarves palju erinevaid kulusid. Võib ka ilmselt Tallinna eelarve kohta küsida, et miks vähenes see ja miks samal ajal ei vähenenud mingi teine asi. See meid eriti edasi ei vii.
Kutsekoolid oma õpilastele kindlustavad tasuta toidu võimaluse. Mõned kasutavad selleks niisugust süsteemi, mis tõepoolest arvab kohe maha ka need, kes antud päeval kohal ei ole ja teised saavad selle võrra rohkem. Mõned ei pea niisugust süsteemi kasutama või ei tee seda. Aga kutsekoolid suudavad oma õpilased ära toitlustada. Jah, osas kutsekoolides on koolisööklas ka teise ja kolmanda hinnataseme valiku võimalused. Aga kutsekoolide juhid kinnitavad, et õpilased saavad kõhu täis ka siis, kui nad ise juurde ei maksa

Lembit Kaljuvee
Aitäh, proua juhataja! Hea minister! Ma ei saanud kolleeg Kadri Simsonile antud vastusest aru, kas antakse siis kutsekoolidele toiduraha juurde või ei anta?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas
Kutsekoolidele arvestuslikult õpilase kohta mul seda numbrit siin ei ole, aga koolitoidu toetus sellel aastal minu teada ei suurene. Ma võin muidugi iseendale liiga teha praegu. Aga selge on see, et ka kutsekoolide rahastamist eelarves sai natukene tõsta ja kutsekoolides, kuna tegemist on riigikoolidega, seal ei pea kõik olema väljendatud väga selgelt rahalistes lepingutes ja partnersuhetes. Ühesõnaga, kutsekoolide juhid kinnitavad, et kas nad nagu lisaks sihtotstarbelisele riigitoetusele peavad omavahenditest juurde panema või toitlustamist paremini korraldama või midagi veel, aga et õpilased saavad toitlustatud. See kindlus on olemas.

Ilmselt veensime siiski ministrit, et ka kutsekooliõpilased ei saa sellise toiduaine hinnatõusu juures 72 sendi eest enam söönuks. Ju ta hakkas asja uurima ja juba homme annab siiski 3 senti ka nende lõunale juurde. Vähemalt nii väidab uudis siin:

Ja muide, Aino Järvesoo Mälestusfond on tõeliselt nutikatele välja kuulutanud retseptikonkursi, kus tuleb sada last toita 75 euro eest ja seejuures maitsvalt ja tervislikult.

1 kommentaar:

hardoblog ütles ...

Tervist proua Kadri Simson. Ei taha rääkida küll koolitoidu teemast, aga siiski paar komplimenti oleks minu poolt. Esmalt mainin ära, et Keskerakonna partei ei sümpatiseeri mind absoluutselt, aga siiski suutsite seda teha teie. Vaatasin eilset debatti majandusteemal ning jätsite, ma ütleks Angela Merkelikku "raudse naise" mulje. Nimelt üks saatejuhtidest teie poole äärmise ülbusega, aga te tulite väga hästi toime.
Siiski, minu häält te kahjuks ei saa aga ütleksin, et ärge teie minge kaasa Keskerakondlikku mustamispoliitikaga. Kuigi saan aru, et olete opositsioon, siis häääli võita peaks saama ka tarkusega.
Ja ütleks, et praegusel ajal oleks äärmiselt raske makse alandada, seepärast arvan ma, et ei ole mõtet valitsusele seda ette heita.

Jõudu!