neljapäev, 11. veebruar 2010

Laine Jänese personaalminutid Kultuurikajas


Laupäevase hommikukohvi taustaks kuuldud Vikerraadio Kultuurikaja jahmatas mind ja siis pani muigama. Et te saaksite aru, millest jutt, peate seda saadet järelkuulama alates 36ndast minutist (seda saab teha vajutades seda linki).

Mis mind siis hämmastas? Aga see, te kultuuriminister Laine Jänes luges ilmekalt oma nädalakava ette. See kestis 9 minutit ja lõppes järeldusega, et ministri juhet ikka naljalt niisama kokku ei aja.

Ja siis täna on see sama kriitikavaba kultuurisaate eetriaja kasutaja esinenud Valitsuse pressikonverentsil, kus teatas, et rahvusringhäälingu tasakaal on igati korras või lausa Keskerakonna kasuks kaldu.

Täpsemalt teatas Reformierakondlasest kultuuriminister, et on tehtud arvutusi selle kohta, kui palju erinevate erakondade esinejaid on personaalselt sõna saanud ja Keskerakond on saanud kõige rohkem sõna.
Heaks näiteks tõi ta „Reporteritunni" Vikerraadios või "Foorumi" ETV-s kuhu alati kutsutakse erinevate arvamuste esindajad. Foorumi osas on tõsi see, et kui saates on poliitikud, siis enamasti on esindatud tasemel kaks-kaks nii koalitsioon kui opositsioon.
Vikerraadio kasutab veidi keerulisemat skeemi. Kui ennemuiste oli tõesti kord kuus reedeti peaministri jututund Vikerraadios ja sellele vastukaaluks siis kord ka kõigi opositsioonierakondade esindajate jututund nädal hiljem. Siis nüüd on märkamatult sisse hiilinud iganädalane tunnike mõne ministriga. Sel kolmepäeval vestles tunni jooksul Urmas Paet, möödunul Laine Jänes.

Loomulikult peab riigiraadio rahvale teada andma, milliste uute seadusalgatustega ministrid välja on tulnud ja uudised valitsuse istungite järgsest pressikonverentsist selleks ongi mõeldud. Mõistan. Aga möödunud nädala näitel on ka istungeid, kus ministritel midagi öelda ei olegi. Kui möödunud nädalal ei räägitud pressikonverentsil midagi sisulist, siis sai uudiseks Keskerakonna valimatu tõrvamine. Alustas Lukas, jätkas Ansip ja takka kiitis Paet. Mida aga selle põhjendamatu kriitika peale ei antud, oli rünnatava esindajale uudisnupu lõpetuseks lausejagu vastust. Kuigi see vastus oli olemas.

Seda uuringut ETV ja Vikerraadio kohta aga tahaks Jänese käest saada küll. Rahvusringhäälingu inimesed, kellega rääkisin, sellise tulemusega analüüsist küll midagi ei teadnud.

2 kommentaari:

wr ütles ...

Kui vaadata Eesti telekanaleid üldisemalt, siis näeb, et näiteks Heimar Lenk saab lausa mõõdutundetult eetriaega, näen teda kogu aeg mingites klatšisaadetes vahutamas ja n-ö pehmeid teemasid kommenteerimas.

Aivar Riisalul on TV3-s oma iganädalased mölaminutid, mis täidavadki normaalse inimese nädala aja mölataluvuse normi. On teil seal Keskis üldse asjaliku jutuga inimesi avalikkusele välja panna?

Savisaarel on era-telekanal ja loetamatu hulk Tallinna piirkondlikke ajalehti, kõik 100% Keski propaganda. Jne, jne. Mis tasakaalust üldse saab rääkida! Keski käes on Tallinnas peaaegu kõik hääletorud.

Kadri Simson ütles ...

Lenk ja Riisalu on ju kenasti Raivo Järvi ning Gräziniga tasakaalustatud. Samas näen mina ärategemist just sisu osas. Kui mistahes valimiste ühitamise algatusega tuleb välja Reformierakond, siis tehakse sest uudiseid, erisaateid ning isikuintervjuusid. Kui Riigikogu saalis antakse sotside poolt üle seaduseelnõu, jõuab see AK õhtusesse uudisesse. Loomulikult peavad Allikmaa ja Lauristin sellist suhtumist tasakaalukaks, mina aga vaid imestan, kuidas mõnda nõnna kätel kantakse.