kolmapäev, 13. jaanuar 2010

Kas reformisti ülbus on kaitsereaktsioon?

Eestis on ametlike andmete põhjal 102 tuhat inimest, kes sooviks töötada kuid tööd ei ole. Küsisin täna peaministrilt, et mis on tema nõuanne neile, et lootus ei kaoks. Ansip vastas, et tema soovitus nendele inimestele on eelkõige hinnata ära oma tugevused, oma nõrkused, töötada tugevuste arendamise ja nõrkuste minimeerimise kallal. Hinnata ära ka see, kas majandusstruktuuri muutused jätavad üleüldse alles võimaluse nende töökohtade taastekkeks või on see täiesti lootusetu, et need töökohad uuesti tekiks ja vastavalt sellele, kui see tõepoolest on lootusetu, tuleks omandada uus elukutse.

Poolteist tundi hiljem avaldas Postimees uudise, et töötute koolitusvõimalused vähenevad järsult, sest Töötute koolitamisele on tänavu ette nähtud ligi kaks korda vähem raha kui eelmisel aastal, samas lisandub igal nädalal üle kahe tuhande uue töötu. Nii et peaministri uusaastasoov ümberõppeks oli pea sama tühi kui aasta tagasi ta koalitsioonipartneri Mart Laari lubadus luua 50 000 uut töökohta.

Kui Mart Laar koalitsioonierakonna esimehena annab lubaduse, siis on see omakorda kohustuse võtmine valitsusele. Kuid valitsus ei teinud möödunud aastal tööpuuduse vähendamiseks midagi ning nii tekkis 50 000 uue töökoha asemel hoopis 50 000 uut töötut.

Ansipil ülbust jätkus, ta ainus vastus oli, et olge õnnelikud, et töötuid pole 204 tuhat ning selle õnne üle tuleb tänulik olla vaid tema targale valitsemisele.

Ülbus töö kaotanute suunas on valitsuses juba valdav, sest ka Juhan Partsi väljaütlemised, et kui siin ei meeldi, siis ära oota oma riigilt midagi, emigreeru! on sellest kantud.

Keskerakonna poolt algatatud seadusmuudatus, mis võimaldaks töötuna registreeritud inimesele töökoha luues esimese 12 kuu jooksul sotsiaalmaksuvabastust, on seni silmapaistvaim algatus töökohtade loomiseks. Sest palgatoetusest, mida makstakse Euroopa rahadest, jätkub vaid 2000 töökohale, seda on aga vähem, kui jaanuari esimesel nädalal uusi töötuid juurde tekkis.

Kirjutasin täna ka Pärnu Postimehes arvamusloo töökohtade loomise võimaluste kohta. Kel huvi, leiab selle siit: http://www.parnupostimees.ee/?id=211160

Kommentaare ei ole: