neljapäev, 19. märts 2009

Läks nii nagu alati


Rahvaliidu aseesimees Kajar Lember sööstis täna noorte naiste au kaitsele, kelle puhul Ansip ei tolereeri küsimuste küsimist. Ma oleks palju üldistavam. Ansip ei käitu kui kapten Bertorelli Allo!Allost!, kes naisterahva puhul hüüatab "Da Beautiful Liedee I kissa de hand". Tema ei tolereeri küsimusi vaatamata soost või east. Seega meenutab pigem herr Flicki – emotsioonitu ja ainueksimatu.


Nädal tagasi neljapäeval kuulutas ta Eesti uue suure sihi – eurole ülemineku 1. juulist 2010. Mulle on jäänud mulje, et sellest pressikonverentsil tehtud avaldusest sai isegi rahandusminister alles tagantjärele teada. Vahest kihutas peaministrit tagant päev varem Ärilehes ilmunud intervjuu Eesti Panga aseesimehe Märten Rossiga, kes masendunult küsis „Öelge teie mulle, mis võiks olla Eesti sõnum?”


Ansip andis üleöö selle sõnumi, aga välja kukkus nii nagu alati. Täna, nädal hiljem soovitab
Danske panga analüütik
Eestil edaspidigi töötada ambitsioonika plaani nimel eurole üle minna, aga mitte sellega ette praalida. Sest juhul kui suure suuga lubatu ei täitu, annab see vastupidiselt positiivsele lootusele turgudele hoopis tugeva negatiivse signaali.


Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquín Almunia on täna ilmselt üsna diplomaatiliselt andnud Ansipile ka teada, et varajast hindamist, mille Ansip nädal tagasi suure suuga välja lubas, ei ole mõttekas teha. „Almunia arvas, et pikem ettevalmistusaeg annab rohkem kindlustunnet. Varajase hindamise juures on ka oht, et tulemus ei vasta soovitule nii nagu näiteks juhtus Leedus,” tõdes peaminister.

Ma pean väga tõenäoliseks, et Brüsselist koju jõudes hakkab peaminister ette valmistama järjekordset eelarvekärbet. Kogu euro-kiirtulemise sõnum oli aga vabanduse leidmiseks ja raskete lõigete vabandamiseks. Aastal 2003 õnnestus umbes samasuguse mudeliga välja vabandada Eesti innustunud sekkumine Iraagi sõtta – seda nõudvat meie eesmärk liituda NATOga. Ka nüüd on plaanis lõiked, mis nii mõneski osas lähevad lausa põhiseadusega vastuollu, aga kui eesmärk seda nõuab, siis pühitsetud on iga abinõu. Vähemalt Reformierakonna PR-tiimi arvates.


Kommentaare ei ole: